Jak chronić ziemniaki przed chorobami?

Jeśli sadzimy ziemniaki to trzeba się liczyć z tym, że mogą być zaatakowane przez choroby. Jeśli tak się stanie to nie mamy wiele czasu na działanie.

Długie oczekiwania oznacza, że będziemy musieli liczyć się z wysokimi stratami. W ostateczności z ziemniaków nic nie będzie i całość będzie do zaoferowania. To najgorszy scenariusz dla kogoś, kto żyje z uprawy ziemniaków, dlatego nie można sobie na to pozwolić. Są dwie podstawowe choroby, jakie atakują ziemniaki. Pierwsza to alternarioza ziemniaka. Jest to choroba, której do rozwoju potrzebne jest ciepło i wilgoć.

Jeśli będzie gorąco i spadnie deszcz to można od razu sprawdzać czy na liściach nie pojawiła się zaraza. Jeśli widzimy, że coś się z liśćmi dzieje to trzeba szybko zastosować fungicyd, który sobie z tym poradzi. Podobna choroba, która atakuje ziemniaki to brunatna plamistość. Tutaj również nie mamy zbyt wiele czasu na działanie. Jeśli ktoś nie obserwuje, co się dzieje na jego polu to może mieć poważny problem. Choroby niestety atakują na początku liście. Zwijają się i schną. To jednak nie końcowy problem. Później idzie to na łodygi. Na samym końcu atakuje bulwy. Ich przechowywanie może okazać się dla nas nieopłacalne, bo po otwarciu kopca okazuje się, że ziemniaki zgniły. Przechowanie to praca i czas, dlatego jest to wtedy nieopłacalne.

Jak chronić ziemniaki przed chorobami?

Wielu rolników myśli, że to była niewłaściwa pogoda na przechowywanie ziemniaków, a tak naprawdę problem zaczął się już wtedy, kiedy ziemniaki rosły. Gdyby wtedy zastosowali odpowiednie fungicydy to były z tego lepsze efekty. warto, zatem następnym razem wiedzieć, co się dzieje i wiedzieć, co w takiej sytuacji zastopować. Na pewno plony będą wtedy o wiele większe. To, że choroby ziemniaka się pojawią jest prawie pewne. Mało, komu udaje się ich uniknąć, ale te osoby, które mają doświadczenie wiedzą, co zastosować dla skuteczniejszego zwalczania zarazy. Jeśli nie wiemy jak sobie radzić to trzeba szybko się dowiedzieć. Wcale tak dużo czasu na reakcje nie mamy, dlatego działamy najlepiej od razu.