Jak działają dźwigi wieżowe?

Żurawie wieżowe odgrywają ważną rolę w branży budowlanej jako pomoce do podnoszenia i przenoszenia, ciężki materiałów budowlanych.

Żurawie wieżowe umożliwiają podnoszenie ładunków w pionie i poziomie, dzięki obracanej wieży mogą dostarczyć materiały bardzo dokładnie, w miejsce, w którym są potrzebne. Po ramieniu dźwigu porusza się wózek, na którym zamocowany jest hak, na opuszczanych i podnoszonych linach. Żurawie można podzielić na dwa rodzaje, jedne z nich to modele, w których obrót powstaje przy podstawie, oraz żurawie, gdzie mechanizm obrotowy znajduje się na górze.

Obrotowe żurawie wieżowe składają się z podwozia z obrotowym pierścieniem, na którym zamocowana jest wieża żurawia. Wysięgnik jest mocno osadzony na wieży, zatem ruch boczny wysięgnika jest możliwy tylko poprzez obrócenie całej wieży żurawia. Ciężar balastowy jest zwykle przymocowany mimośrodowo do podwozia i obraca się wraz z ruchami wieży.

W przypadku żurawi z mechanizmem obrotowym w górnej cześć, przeciwwaga umieszczona jest na górze. W tym przypadku możliwe jest podnoszenie większych ciężarów. Oczywiście system z obrotem dolnym nie nadaje się do wież o dużej wysokości.

Wiele firm wynajmuje dźwigi, w razie prowadzenia prac na wysokości. Wysokie koszty konserwacji, napraw i usuwania wadliwych części to wydatki, których można całkowicie uniknąć, wynajmując dźwig. Ale nie tylko koszty są argumentem za wynajęciem dźwigu, wraz z dźwigiem może zostać wynajęty operator z odpowiednimi uprawnieniami, warto pamiętać iż za wynajęcie dźwigu dostaniemy rachunek, lub też fakturę, którą będziemy mogli wrzucić w koszty. Dlatego też wiele firm, które na co dzień nie korzystają z dźwigów decyduje się na ich wynajem. W przypadku wielu prac może być potrzebny dźwig, przykładowo mogą być to prace związane z wymianą dachy na wysokim budynku, wówczas przyda nam się dźwig Nowy Targ jest miastem w którym możemy znaleźć firmę zajmującą się wynajmem dźwigów. Firma przywiezie na miejsce dźwig w częściach i złoży go we wskazanym miejscu, z pewnością specjaliści będą wiedzieli jak szybko i co ważne właściwie przygotować dźwig do pracy.